Výroba vikinských kalhot

8. ledna 2012 v 0:24 | Arianne |  Tvorba

Zde je můj první návod pro ty, kdož se zabývají rekonstrukcemi historických bojů neboli stručně řečeno šermem... Je to střih zčásti inspirovaný a jinak vymyšlený a přizpůsobený, sám se dá upravovat podle toho, jak moc chcete mít kalhoty široké/nabrané, jak dlouhé, jestli s pasnou či bez (já ji tam nemám, pouze tkanici)... No ale k věci :)

Potřebujete vlnu (samozřejmě, to samé se dá stvořit i ze lnu, ale já měla tento záměr... a navíc se s vlnou zajímavě a dobře pracuje, byla to moje premiéra :) - já si koupila 150x140cm a ještě mi docela dost velký kus zbyl, takže by pravděpodobně stačil metr této šíře, ale rozhodně je lepší mít více než méně. A pak ještě samozřejmě nějakou pevnou nit na sešití, pokud možno barevně se hodící, a na obšívání lemů zas tak moc pevná být nemusí, klidně běžná strojovka (zvlášť pokud budete lemovat na stroji, že). Další věc k rozhodnutí je utahování kalhot - můžete mít jen poutka na pásek, nebo poutka na tkanici (můj případ), či tkanici do kalhot přímo všitou (můj původní záměr, ale pak mi nevyšla délka látky).
Ze všeho nejdříve je tu měření. Radši si u všeho přidejte rezervy, než aby vám to pak někde sedělo. I já nakonec přidělávala klín, jinak bych v těch kalhotech byla neprakticky natěsnaná... Tady je provizorní rozkreslení rozměrů převedených na střih:


Změřte (vše je na obrázku vpravo dole):
1. obvod pasu/boků (berte ten širší) - rozhodněte se, jak moc vysoké mají být, já mám takový kompromis mezi boky a pasem, a také připočítejte rezervu aspoň 5-6cm, pokud hodláte všívat tkanici na utažení
2. obvod nohy v nejširším místě (tzn hned pod rozkrokem, jako na kresbě)
3. vnější délku nohy/plánovanou délku nohavic - od místa, kde jste měřili hořejšek (pas/boky), například pod kolena nebo ještě níže, záleží na vašem úmyslu; vnější délkou se samozřejmě rozumí od boku dolů
4. vnitřní délka nohy/nohavice - od rozkroku k rouře/lemu, nahoře si taky raději nechte pár centimetrů místo pro pohyblivost (a ne, opravdu tím nenarážím na mužskou tělesnou výbavu :)
4. obvod lýtka - pro dolní "roury" či lemy, které budou držet sklady a zasouvat se do ovinů (počítám s tím, že případný čtenářský nadšenec ví, co jsou ovinky :) a sanozřejmě, obvod lýtka je to jen v případě, že vám ty kalhoty budou skutečně končit na lýtkách, v případě jiného záměru se i celý rozměr posouvá výše či níže (to značí ta obousměrná šipečka na obrázku)
5. výška rour (budu tomu říkat takhle) - v podstatě jde o to rozhodnout se, jestli to budou roury anebo spíš lemy. Já zvolila roury, přijdou mi lepší na zasunutí do ovinků, že se jen tak nevytáhnou.

Po změření si jednotlivé míry převeďte na střih a připočtěte rezervu na lemy (já nechávám okolo 2cm na každý lem), které jsou tu kvůli zpevnění švů a zabránění látce, aby se časem na krajích třepila. Někde na papír si nakreslete to, co vidíte na mojí kresbě, a připište si klidně ke každé čáře její délku. Jedna nohavice má nahoře vždy polovinu obvodu pasu/boků (to jsem se snažila naznačit tím "pas/2").
Takto vypadá už přímo "na place" nakreslená jedna nohavice:
To "R" značí rub, je to kvůli různé hrubosti na obou stranách vlny (ne že by nežrala i na rubu) i orientaci při sešívání.
Na látku se mi osvědčilo kreslit křídou. Může být jakákoliv, ne jen přímo krejčovská. A tady je už vidět pokrok ve kreslení:
Teď přijde na řadu vše vystřihnout a zalemovat podle čar, které je lepší přiklesit hned k rozměrům, než to pak hledat odhadem. Když uděláte lem užší, než máte nakresleno, není to většinou na škodu - pokud se samozřejmě nezačne trhat, to by plnil spíše opačný účel.
Tahle fotka zobrazuje první nohavici zalemovanou a už i sešitou. Jen ta roura je zde zalemovaná pouze na dolní straně, přičemž já před sešíváním skladů přidala lem i na její druhou stranu, což se ukázalo jako nanejvýš vhodné.
(Mimochodem, pokud nevíte švy, několik je jich zobrazeno na této stránce.)

Napravo můžete vidět, jak vypadaly kalhoty poté, co jsem si je (ještě teprve sešpendlené a obrácené na rub) v této fázi šití oblékla. Je vidět, že v pase opravdu nedržely na místě, a otrhanost dolních krajů mi připomíná spíše ohoz nějakého gotického žebráka :)A protože po tomto prvním vyzkoušení jsem získala pocit, že jsem v těch gatích prozatím ještě nedostatečně pohyblivá, rozhodla jsem se všít mezi nohavice klín. Jeho tvar se mi navíc přímo nabízel, zbyl mi jako kus látky mezi nohavicemi tak, jak jsem je vystřihla. K vidění zde:

Poté už se všechno dalo sešít dohromady. Jako další krok jsem se rozhodla vyrobit si tkanici, tehdy ještě na všití do kalhot, dnes kalhoty v pase obepínající a provlečená poutky. Ustřihla jsem si asi 6cm široký pruh látky natolik dlouhý, aby mi vystačil kolem pasu i na zavázání, z obou stran jej do půlky přehnula a potom ještě ty obě poloviny přes sebe. Než by vás stačil ovládnout zmatek, snad pomůže tohle:
(Safriš, musí mi to ty obrázky pořád deformovat :D)
Jako další jsem vyřešila sklady, na fotce jsou nejdříve z rubu našpendlené a pak z lícu sešité:
A to už jsme skoro u cíle. Zbývá jen vyřešit stažení v pase. Mě tedy, jak už jsem zmiňovala, nevyšla díky nedostatečnému plánování látka, a tak mi nezbylo než vytvořit na tkanici poutka. U nich byl základ stejný jako tkanice - vlastně to původně byl takový další kus tkanice, seskládaný a sešitý stejně jako na fotce nahoře, jen jsem výsledek rozstříhala na pět stejných dílků (asi tak po 7 centimetrech), složila a našila. Tohle nemám zdokumentované podrobně, jen tuhle napravo už jako výsledek.
Nu, a pokud všude všechno sedí a můžeme se v tom hýbat, máme hotovo. Případné dotazy směřujte do komentářů :) Můj finální výsledek (i s oviny) vypadá takto:
Hodně štěstí a úspěšných akcí ;)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Babe Babe | Web | 15. prosince 2012 v 15:35 | Reagovat

Ha! Vypadá to úžasně!! :D

2 vintage gowns dress vintage gowns dress | E-mail | Web | 11. ledna 2013 v 10:42 | Reagovat

I don't know exactly how i found your blog post because i had been researching information about politics, but anyway, i had a nice time reading it, keep it up!
http://www.isdress.org

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama