První dojmy z poslechu alba Imaginaerum od NW

13. října 2011 v 11:10 | Arianne |  Hudba
... ne, nejsou moje. Jedná se o přeložený článek z blogu MetalFromFinland.com, ale věřím, že pár fanoušků z českých zemí to ocení.


Quantcast
Finnvox studios
"Bylo to typické finské podzimní odpoledne. Temné, větrné a deštivé. Ale můj den se zdál čím dál lepším, jak jsem přijížděl k legendárnímu studiu Finnvox v Helsinkách, abych slyšel nové album Nightwish - Imaginaerum. Byla to mimořádná událost uspořádaná pro tisk, protože nebudou dostupná žádná "proma". A jako bonus bylo to, že samotný Maestro, Tuomas Holopainen, byl přítomen, aby celou tu událost pořádal. Už jsem předtím párkrát ve Finnvoxu byl a vím, že to místo nebylo moc rozlehlé, a tak jsem svým způsobem doufal, že nebude nacpané tiskem. Omyl. Nenapadl mě jediný novinář, který by si tohle nechal ujít. Bylo hezké vidět, že skupinu tam nezastupoval pouze Tuomas, ale i zbytek členů. Jenom Anette chyběla. Po krátkém čekání jsme se přesunuli do samotného studia, kde jsme mohli slyšet jejich dlouho očekávané album Imaginaerum.

Napíšu o každé písni zvlášť, ale berte na vědomí, že tohle není recenze Imaginaera. Je nemožné napsat přehled něčeho tak epického poté, co to slyšíte jen jednou. Takže to, co jsem shromáždil na svůj netbook, bylo spíše něco jako pocity, které teď hodlám sdílet s vámi všemi. Ale jedno můžu říct vám všem, fanouškům Nightwish... Imaginaerum pro vás bude výzvou, jakou vám Nightwish nedala nikdy předtím. K tomuhle albu není ani zdaleka snadné se přiblížit. Ale tady je Imaginaerum, skladba za skladbou.
Finnvox is perhaps the most well known studio in Finland

TAIKATALVI
Začala zvonky hrajícími uklébavko. Marco odzpíval intro ve finštině, což bylo skvělé slyšet. Bylo to jako vstup do světa snů s flétnami, sbory a symfonickým orchestrem. Dokonalé intro.STORYTIME
Nightwish tuto píseň vydala jako první singl z Imaginaera. Má příjemné střední tempo a vlastně mi připomnělo jednu jinou NW píseň, jen jsem si nemohl vzpomenout, jakou. Vážně výrazné kytarové riffy. Uprostřed je velmi silná symfonická část. Možná byla ta skladba samotná ke konci až moc natáhnutá, ale rozhodně je jasné, proč zrovna Storytime byla vybrána jako singl.


GHOST RIVER

Další středně rychlá skladba. Marcův zpěv na začátku byl jako dotek šílenství a vzteku. Potom to bylo spíše jako dialog mezi hlasy Marca a Anette. Uprostřed velmi silná symfonická část s dětským sborem. Tohle znělo úžasně.


SLOW, LOVE, SLOW

Tohle byl zážitek... jako nic, co jsem od Nightwish slyšel kdy předtím. Počínající klavírem - mezitím jsem čekal, až se to rozjede... no, nerozjelo :D Místo toho přišla naprostá změna.
Nejlepší způsob, jak můžu popsat tuhle píseň je něco jako jít do jednoho z těch barů 60. let, plných kouře a na pódiu žena zpívající ve světle reflektorů. Až ten song uslyšíte, pochopíte, co mám na mysli. Dokonce jsem mluvil s Jukkou přímo o téhle písni a ten řekl, že tohle byla jedna z věcí, co se snažili zachytit v té písni... no, to se jim taky povedlo :) A pak tam byl úsek s čistou kytarou, jako sólo, ale bylo vážně vtipné. Několik novinářů se začalo smát a dokonce i Emppu. Tahle úžasná píseň skončila dlouhým zvukem tikání. Musím říct, že takovouhle skladbu bych od NW neočekával, ale hrozně se mi líbí, že experimentují.

I WANT MY TEARS BACK

Tenhle song začal velmi tvrdým riffem. Nevadí, že Emppův zvuk je v podstatě pořád stejný a riffy se podobají, ale ten zvuk se mi vážně moc líbí. V počátečních částech písně jsem si myslel, že by mohla být dost dobrým kandidátem na druhý singl, ale prostředek to totálně změnil. Mělo to takový ten pocit středověku... těžko se to popisuje. No, já popisuji hlavně svoje pocity ohledně skladeb, protože teď, když píšu, si sotva vybavuji, jak přesně ta hudba zněla. Ale zase, i to je dobrá věc. Anette v téhle písni zněla z nějakého důvodu trochu slabě.


SCARETALE

Začíná tíživou atmosférou jako z nočních můr, no, taky se jmenuje Scaretale :) Hrozně se mi líbilo, jak hned po začátku zazněly dvojité kopáky a celou skladbu úžasně podbarvily. V jednom místě téhle písně se Anettin hlas stal docela agresivním, což podle mě nikdy není k zahození! Prostřední část písně obsahovala mluvené slovo, které se, věřte mi nebo ne, změnilo v cosi, co se vzdáleně podobalo Finntroll v jejich počátcích :) Tahle píseň byla kombinací mnoha různých částí.


ARABESQUE

Instrumentálka. Tuhle jsem vážně nějak nepobral.

TURN LOOSE THE MERMAIDS

Začíná akusticky zpěvem Anette a panovými flétnami na pozadí. Celá tahle skladba měla nádhernou a vyváženou atmosféru a když jsem zavřel oči, skoro jsem usnul... někdo by si myslel, že nudou, ale pro mě je to spíše tím, jak jsem si u ní odpočinul. Což není zrovna lehké v místnosti plné novinářů. :D Tuhle píseň jsem si zamiloval.

REST CALM

Tahle začala pěkným zvukem kytary. Marco začal zpívat a Anette se přidala. Střední část se změnila skoro v úplně akustickou, zatímco Anette zpívala doprovázena dětským sborem.


THE CROW, THE OWL AND THE DOVE

Akustický začátek, a vůbec celý ten song vyvolával velmi poklidný dojem. Uprostřed zazněl někdo, o kom si myslím, že to musel být nějaký host, protože to neznělo jako Marco.


LAST RIDE OF THE DAY

Tak tohle je Nightwish! Od samého začátku až do úplného konce. Spousta sborů, silné riffy, melodický refrén, dvojité kopáky. Rozhodně materiál na singl.


SONG OF MYSELF
Song 1: From A Dusty Bookshelf
Song 2: All That Great Heart Lying Still
Song 3: Piano Black
Song 4: Love

Tohle je velkolepé... EPICKÉ. Ale zároveň píseň, kterou musíte poslouchat znova a znova a jsem si jistý, že pokaždé v ní objevíte něco nového. Je to zkrátka kombinace spousty věcí... a vážně ohromující. Jednou melodická, pak se mění do totálně apokalyptické atmosféry. Jenom Maestro je schopen skládat něco jako tohle. Jak jsem už řekl... musíte slyšet tuhle skladbu hodněkrát, abyste do ní pronikli.

IMAGINAERUM
Outro, symfonické, wow... bylo to vtipné, protože když ta píseň skončila... místnost byla naprosto tichá... nebylo slyšet ani jediný dech... dokud Marco neprolomil to ticho slovy "Jo, tak takhle to je."
Jukka after the listening session
(Jukka po poslechové "schůzi")
Lidé vycházejí z místnosti v tichu... zvláštní pocit. Nemyslím si, že by to ticho bylo způsobeno rozčarováním, spíš že to bylo jako "Co se to právě stalo?" Aspoň já to takhle vnímal. Přes 70 minut a uteklo to tak rychle. Teď říkám, že tohle je to nejlepší album Nightwish, ale zase, nikdo nemůže dospět k takové domněnce na první poslech. Může se vám to povést u mnoha skupin, ale ne u Nightwish. Je toho zkrátka příliš mnoho v těch 70ti minutách, aby se dal utvořit názor... jen popsat pocity.

Jak všichni asi víte nebo nevíte, skupina také vytvoří film Imaginaerum, který napíše a zrežíruje Stobe Harju (klip "The Islander", videohra "Alan Wake" - pozn.přek.) podle příběhu vytvořeného Tuomasem Holopainenem. Tohle jsem se snažil mít stále na mysli, zatímco jsem se věnoval poslechu. Takže během každé písně jsem zavíral oči a popustil uzdu představivosti. Přišlo mi neuvěřitelné, že se mi doopravdy začaly před očima vybavovat scény dočista odnikud. Zdálo se to nereálné... jen poslouchat píseň, zatímco se text měnil v obrazy. Teď si počkáme, jak se bude album líbit fanouškům, až vyjde. Já se do něj zamiloval.

***

(Já, tedy překladatelka, jsem podle popisu na to album (i film) docela zvědavá. Čeho se ale obávám, je "Slow Love Slow", jelikož...no, odjakživa se mi nějak protivilo cokoliv zavánějící jazzem. A ani Nightwish už nade mnou zřejmě nemá takovou moc, aby se tohle nějak rázem zlomilo. Ale kdo ví, třeba ta skladba nebude tak moc "nakažená"... hudba se nedá tak úplně předvídat, natož NW...)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Koncert Nightwish v Praze 30.4.2012?

Nesmím tam chybět 69.6% (16)
Možná se tam vypravím... 0% (0)
Zatím to moc neřeším 21.7% (5)
Nejspíš ne... 8.7% (2)
Co tam? 0% (0)

Komentáře

1 JOhanka.1412 JOhanka.1412 | Web | 13. října 2011 v 15:04 | Reagovat

Ahoj, skvělý překlad. Díky za něj. Na desku se neuvěřitelně těším! :)

2 Malý Medvěd Malý Medvěd | E-mail | 18. října 2011 v 12:08 | Reagovat

Díky za skvělý překlad a řadu nových informací.
Malý Medvěd

3 Arianne Arianne | Web | 18. října 2011 v 14:24 | Reagovat

Rádo se stalo. :)

4 Arianne Arianne | Web | 20. listopadu 2011 v 22:14 | Reagovat

http://soundcloud.com/nightwishband/sets/imaginaerum/ - 30vteřinové ukázky ze všech skladeb na albu...

5 pink wedding dresses pink wedding dresses | E-mail | Web | 11. ledna 2013 v 10:42 | Reagovat

Seems way to help easy to implement. keep writing.
http://www.isdress.org

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama